1.1. Основни појмови о безбедности на Интернету

YouTube видео

Извор: текст са линка.

Постоје одређени ризици употребе Интернета које велики број корисника недовољно или уопште не познаје.

Могу да буду угрожени ваша приватност и репутација, опљачкан ваш новац на банкарским рачунима, потрошено ваше време код Интернет провајдера, онеспособљен ваш рачунар… Чак и лична и породична безбедност могу да буду угрожени ако се неопрезно понашате на Интернету.

Начини наношења штете

Злонамерни појединци, организоване хакерске групе, па и сајбер криминалци, могу да нанесу штету на следеће начине:

• да заразе ваш рачунар шпијунским софтвером како би вам украли идентитет или пратили ваше Интернет и животне навике
  • да вас опљачкају крађом ваших лозинки за приступ неким онлајн сервисима (нпр: е-банкинг)
  • да направе проблеме у функционисању вашег рачунара помоћу вируса и другог злонамерног софтвера
  • да преузму контролу над вашим рачунаром и да га користе за напад на друге кориснике широм света
  • да вас наведу да посетите лажни сајт неког од онлајн сервиса које користите и тамо оставите личне податке
  • да упадну у вашу бежичну мрежу и бесплатно користе вашу Интернет конекцију
  • да украду и потом користе ваше налоге за слање е-поште и четовање

Заштита

Да бисте спречили или умањили ризике свог боравка на Интернету, потребна вам је вишеслојна заштита:

• Заштитни софтвер: анти-вирус, анти-спајвер и фајервол или заштитни сет који садржи сва три сигурносна система.
  • Ажурирање рачунара, блокирање е-поште нежељеног садржаја (спам) и коришћење савремених претраживача.
  • Редовно копирање фајлова (бацк-уп).
  • Ако сте неискусан корисник, боље је да не користите свој рачунар као администратор (администратор моде).
  • Заштитите се од прислушкивања и уљеза применом криптовања у својој бежичној мрежи.

Опасности за децу на Интернету

• Излагање садржајима за одрасле, расистичким и другим узнемирујућим садржајима
  • Онлајн сусрети са злонамерним и опасним појединцима
  • Нарушавање приватности
  • Неопрезно коришћење програма за дељење садржаја (File-Sharing или Peer-to-Peer)

Савети за родитеље

• Разговарајте о могућим опасностима Интернета са својом децом
  • Будите рачунарски писмени
  • Користите опције родитељског надзора и блокирања софтвера
  • Задржите приступ налогу за е-пошту свог детета
  • Обратите пажњу на то шта ваше дете ради на Интернету

Заштитита идентитета и приватности

Ваш идентитет и ваша репутација на Интернету су драгоцени. Сајбер криминалци ће на превару покушати да добију личне податке од вас, какао узму новац с вашег рачуна и користе ваше кредитне картице.

Заштитите се од узимања података на превару (phising) и шпијунирање (spoofing):

• Блокирајте нежељену е-пошту (спам).
  • Користите новије верзије Интернет претраживача које ће вас упозорити на познате лажне веб сајтове.
  • Не откривајте своју лозинку и друге личне податке.

Запамтите да на Интернету нема опције „undo“ – у највећем броју случајева шта сте урадили, урадили сте. Уколико, на пример, објавите своју фотографију на некој од друштвених мрежа, нећете моћи да контролишете начин на који се она даље користи, копира или архивира.

Безбедност електронских трансакција

Онлајн куповина и банкарство су сигурни и безбедни уколико се придржавате неких једноставних смерница и приступате здраворазумски.

Уколико купујете преко Интернета, потражите јасне знакове да је реч о поузданој фирми:

• Да ли постоје и у „стварном“ свету? Да ли можете да пронађете њихову адресу и број телефона?
  • Да ли им је веб сајт безбедан? Да ли постоји „https://“ и ознака „сигурносног катанца“.
  • Да ли имају јасна правила у вези са приватношћу и враћањем робе?
  • Уколико нисте сасвим сигурни, позовите их како бисте се детаљније информисали.

Уколико користите онлајн сајт за аукције, довољно је неколико једноставних корака како бисте се додатно обезбедили:

• Пре него што почнете, упознајте се са процедуром аукције и правилима сајта.
  • Упознајте купца, односно продавца, поставите питања и проверите одговоре.

Требало би да научите да препознајете случајеве који би потенцијално могли да доведу до тога да будете преварени:

• Обећавају велике награде: добитке на лутрији, изгубљена наследства…
  • Лажни утисак хитности.
  • Необични, сувишни детаљи.
  • Захтевају плаћање унапред или давање личних података.

Питања за проверу знања

• Који су начини наношења штете?
  • Да бисте спречили или умањили ризике свог боравка на Интернету каква нам је заштита потребна?
  • Које су опасности за децу?
  • Како треба да поступе родитељи да би заштитили своју децу?
  • Шта треба да урадимо да би смо заштитили идентитет и приватност?
  • Који су јасни знакови поуздане фирме?
  • Који су знаци покушаја преваре?

Корисни линкови